WSPÓŁCZESNYMI METODAMI O PRZESZŁOŚCI

28 wrzesień 2020

Projekt Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży “Gdy więcej łączy, niż dzieli” będzie inny niż wszystkie realizowane dotąd w szkołach z terenu Gminy Psary. W związku z zagrożeniem epidemiologicznym spowodowanym pandemią SARS-Cov 19 projekt, który z założenia miał integrować grupy młodzieży podczas wymian międzynarodowych w krajach partnerów, został przeniesiony w przestrzeń wirtualną.
Adresatami projektu są uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Emilii Gierczak w Gródkowie oraz Liceum im. Tarasa Shevchenko z Ukrainy, a partnerami wspierającymi Stowarzyszenie „Baba Yelka” z Ukrainy oraz Stowarzyszenie Edukatorów Kulturalnych „O Wilku Mowa” z Polski.
Celem projektu jest zainteresowanie uczniów kulturą, zarówno własną, jak i kraju partnerskiego, oraz dostrzeżenie podobieństw między nimi. Uczestnictwo w nim ma doprowadzić do rozwoju osobistego oraz pogłębić świadomość tożsamości kulturowej, a także budować odpowiedzialność za obraz kultury przekazany przyszłym pokoleniom. Dodatkowo będzie wpływał na umiejętność posługiwania się narzędziami cyfrowymi, kształtował umiejętność wyszukiwania, selekcji i porządkowania informacji oraz krytycznej oceny ich przydatności.
Zorganizowane zostaną wirtualne wydarzenia i warsztaty, które będą miały miejsce w terminie od 5 do 9 października: TYDZIEŃ POLSKI, a następnie od 19 do 23 października TYDZIEŃ UKRAIŃSKI. Podczas tych spotkań uczniowie wcielą się w rolę etnografów, którzy realizując zadania projektowe oraz biorąc udział w prelekcjach i spotkaniach ze specjalistami i twórcami ludowymi, poszerzą swoją wiedzę w zakresie kultury rodzimej i obcej, stając się nie tylko odbiorcą lecz twórcą kreującym jej kształt.
Podczas TYGODNIA POLSKIEGO uczestnicy projektu oprócz integracji i poznania swoich środowisk przystąpią do tworzenia publikacji - bestiariusza słowiańskiego tradycyjną techniką graficzną, tworząc linoryty oraz za pomocą tabletów graficznych i profesjonalnego oprogramowania. Dowiedzą się o ważnych kulturowo niezwykłych zabytkach dla obydwu krajów wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO, stworzą instalację z wielkoformatowych motywów zdobniczych typowych dla obydwu kultur - wycinanek ludowych, poznają ideę akcji krajoznawczej Geocatching, która zachęca do penetracji okolicy w celu odkrywania ukrytych skrzynek z interesującymi informacjami jej dotyczącymi oraz przystąpią do tworzenia własnej z produktami projektu. Inspirując się działaniami stowarzyszenia „Baba Yelka”, które przeprowadza wywiady techniką mówioną na ukraińskich wsiach, uczestnicy projektu zrealizują nagrania ze starszymi osobami w swojej okolicy. Działania filmowe zostaną poprzedzone warsztatami z dziennikarką radiową, która przygotuje uczestników do przeprowadzenia wywiadów oraz konsultacjami w zakresie sposobów filmowania i montowania nagrania. TYDZIEŃ POLSKI zostanie zakończony rozstrzygnięciem konkursu online na logo projektu. Głosować będzie mógł każdy. Zapraszamy na fan page projektu na facebooku.
TYDZIEŃ UKRAIŃSKI to głównie warsztaty z twórcami ludowymi z Ukrainy, którzy poprowadzą warsztaty z haftu, białego śpiewu, tradycyjnego druku klockowego na tkaninie. Razem będziemy gotować tradycyjne potrawy, a także weźmiemy udział w warsztatach fotograficznych poprowadzonych przez specjalistów z Muzeum Górnośląskiego w Gliwicach.
Zachęcamy mieszkańców Gminy Psary do współtworzenia tego projektu poprzez przesyłanie zdjęć wykonanych przez siebie tradycyjnych potraw kuchni ukraińskiej oraz włączenia się w akcję tworzenia patchworku z wykonanych przez siebie elementów tradycyjnych haftów charakterystycznych dla obydwu kultur. Relacje z działań oraz szczegółowe informacje dotyczące zadań projektowych będą dostępne na stronie www.whenmoreunites@com.