TYDZIEŃ POLSKI

16 październik 2020

W dniach 5-9 października w szkole w Gródkowie odbywał się Tydzień Polski. To pierwszy z dwóch tygodni online w projekcie “Gdy więcej łączy niż dzieli” realizowanym w ramach projektu Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży.
W tym czasie uczniowie z partnerskich szkół poznawali się wzajemnie, razem brali udział w wykładach oraz warsztatach.
Poznali wiele narzędzi cyfrowych, jak również i tradycyjne techniki rzemieślnicze, które posłużyły im do wytworzenia produktów projektu.
Głównym celem było uświadomienie uczestnikom wspólnych, słowiańskich korzeni naszych kultur. W części teoretycznej uczniowie wzięli udział w wykładach online tłumaczonych symultanicznie na język angielski: “Jedność wyobraźni - słowiańskie podania ludowe w kulturze polskiej i ukraińskiej” Beaty Polanieckiej oraz “Wspólne dziedzictwo kulturowe Polski i Ukrainy” Róży Klijanowicz. Następnym zadaniem było zaprojektowanie ilustracji do bestiariusza słowiańskiego. Część istot z mitologii słowiańskiej została wykonana w technice linorytu, a część z użyciem programów graficznych oraz zakupionych do tego celu tabletów graficznych. Inspiracją do grafik komputerowych były zdjęcia uczestników upozorowanych na magiczne istoty. W dalszej części projektu ilustracje te złożą się na książkę - bestiariusz słowiański.
Innym działaniem rzemieślniczym, odwołującym się do folkloru
ludowego, były warsztaty z tworzenia wielkoformatowych wycinanek, które mieszkańcy Gródkowa mogli oglądać na przystanku najbliższym szkole. Wyjście poza teren szkoły i pokazanie społeczności lokalnej rezultatów działań w projekcie okazało się bardzo ważne dla uczniów z obydwu krajów.
W ostatnim dniu uczniowie zostali wprowadzeni w zadanie, które mają zrealizować do TYGODNIA UKRAIŃSKIEGO - wywiadu z przedstawicielami społeczności lokalnej nagranego tzw. techniką historii mówionej. Metoda ta skupia się na rozmowie ze zwykłymi ludźmi i rejestrowaniu ich relacji o minionych wydarzeniach, często z bardzo osobistej perspektywy. Na pewno pomoże w tym spotkanie z dziennikarką radiową Iwoną Kwaśny, która przekazała im wskazówki, jaki rodzaj pytań zadawać oraz jak stworzyć miłą atmosferę sprzyjającą rozmowie.
Z niecierpliwością czekamy m.in. na warsztaty kulinarne oraz kolejne doświadczenia w kontakcie z dziedzictwem kulturowym obu państw.

GALERIA