ZAJĘCIA TANECZNE

14 lipiec 2018

” Podczas każdego tańca, któremu oddajemy się z radością,

umysł traci swoją zdolność kontroli, a ciałem zaczyna kierować serce”

Grupa taneczna dziewcząt z naszej szkoły istnieje już 7 lat. Spytacie zapewne, jak to wszystko się zaczęło? Bardzo prosto i dość niewinnie.  

W czasie jednej ze swych lekcji wymyśliłam układ taneczny i pewnego dnia zaproponowałam dziewczynom troszkę inną, ale przyjemną lekcję w-f przy muzyce. Proste kroki, muzyka wpadająca w ucho, zainteresowanie ze strony dziewcząt i przy okazji dobra zabawa w trakcie całych 45 minut sprawiły, że wszystko skomponowało się w jedną dobrą całość. Lekcja spodobała się na tyle, że uczennice same wyszły z propozycją organizowania dla nich dodatkowych zajęć tanecznych.

I tak powstała grupa taneczna naszych „cheerleaderek”, która z powodzeniem działa do dzisiaj. Bardzo przyjemnie jest patrzeć, jak dziewczynki rozwijają się, nabywają nowych umiejętności i potrafią wyuczyć się coraz bardziej skomplikowanych układów choreograficznych. Wszystko dzięki ich wytężonej i systematycznej pracy. Na zajęciach panuje świetna atmosfera i wszyscy – łącznie z prowadzącą - czerpią z nich wiele radości. Obecnie grupa liczy 25 dziewczynek i są to uczennice klas II - VI. Można wymienić kilka istotnych korzyści, jakie daje nam ruch przy muzyce i sam taniec. Poprzez taniec kształtujemy nie tylko ogólną sprawność fizyczną, koordynację ruchową i orientację przestrzenną w trakcie zmian kierunku ruchu czy tempa. W ćwiczeniach z muzyką rozwija się również poczucie rytmizacji, ekspresję ruchową, estetykę ruchu poszczególnych części ciała. Taniec w grupie rozwija umiejętność współpracy, daje poczucie radości z osiągniętego wspólnie rezultatu. Pomaga w pokonywaniu nieśmiałości a u wielu wyzwala postawę kreatywności, dziewczynki same próbują układać krótkie choreografie. Taniec i różnorodne jego odmiany to aktualnie bardzo atrakcyjna forma rekreacji ruchowej, ale także świetna forma spędzania czasu wolnego.

Nasze „cheerleaderki” oglądaliśmy już na niejednej szkolnej akademii. Każdego roku uświetniają swoimi występami uroczystości gminne tj: Gminny Dzień Dziecka, Dożynki, finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Kinga Ćwintal, nauczycielka wf