INNOWACYJNIE O MATEMATYCE

07 luty 2021

W Szkole Podstawowej w Gródkowie sprawdzają się innowacyjne formy nauczania matematyki. W tym roku szkolnym są realizowane dwa projekty, które rozwijają kompetencje cyfrowe w niebanalny sposób.

We współpracy ze Stowarzyszeniem Wspierania Talentów z Dąbrowy Górniczej wdrożono projekt „Magiczna matematyka” dofinansowany przez mFundację w ramach programu Potęga.

Projekt to próba pokazania, że matematyka jest piękna i przyjazna dla wszystkich, którzy chcą ją poznać i zrozumieć. Jest wszędzie i ma zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Chodzi o to, żeby uczeń bawiąc się matematyką, pozyskiwał dobre skojarzenia, tak aby w przyszłości wiedzę tę poszerzał, utrwalał i uzupełniał, bazując na pozytywnych dotychczasowych doświadczeniach. Projekt w całości oparty jest na eksperymencie, który pozwala zgłębiać tajniki nauki, przy okazji, bez zbędnego wysiłku umysłowego, bazując na ciekawości człowieka. Przeprowadzone były 4 cykle spotkań po 2h w dwóch grupach.

Dużo emocji wzbudziły zajęcia poświęcone kodowaniu. Podczas zajęć rozwiązywali matematyczne działania oraz zadania tekstowe, kodując otrzymane wyniki w interaktywnym generatorze. Natomiast niezwykle ciekawe okazały się prace, które powstały techniką parkietażu.

Natomiast drugi projekt jest realizowany w ramach e-Twinnigu. W „Grywalizacji matematycznej” uczniowie kl. VI z różnych zakątków Polski ubiegać się będą o tytuł Mistrza w konkretnej dziedzinie matematycznej.

Celem projektu jest:

- pogłębienie i utrwalenie wiedzy matematycznej

- wspieranie i rozbudzanie wśród uczniów zainteresowań matematycznych

- zwiększenie motywacji do nauki i mobilizowanie do systematycznej pracy

- stworzenie życzliwej atmosfery rywalizacji

- rozwijanie kluczowych umiejętności TIK

- diagnozowanie umiejętności uczniów

- wymiana doświadczeń kadry nauczycielskiej.

Koordynatorem obu projektów jest pani Kinga Kozłowska. Uczniowie rozwijają nie tylko kompetencje matematyczne, ale również cyfrowe.

Wspaniały prezent od Centrum Nauki Kopernik!

W ramach realizacji projektu „Nauka dla Ciebie” (wspólny projekt Centrum Nauki Kopernik i Ministerstwa Edukacji i Nauki) otrzymaliśmy dzisiaj zestaw multimedialny wspomagający edukację zdalną. W jego skład wchodzą:

- mikrofon

- lampa wraz ze statywem,

- kamerka.

Jego wartość to 931 zł.

Jakiś czas temu dzieci i młodzież uczestniczyły w zajęcia z fizyki i chemii w ramach E-naukobusa.