MIĘDZYNARODOWY SUKCES SZKOŁY W GRÓDKOWIE

27 kwiecień 2021

Nasza placówka została przyłączona do Międzynarodowej Sieci Pedagogicznej PILGRIM.
Międzynarodowy Program „PILGRIM” w swoim haśle przewodnim „Żyjąc świadomie – budujesz przyszłość“, skupia w sobie idee ekologii, ekonomii i socjalizacji, które łączy duchowość, w edukacji i procesie wychowania na rzecz zrównoważonego rozwoju.
Nasza szkoła zaprezentowała swoje dotychczasowe dokonania i została wyróżniona za działalność na rzecz zrównoważonego rozwoju.
Proces certyfikacji niestety nie zakończył się galą z udziałem zagranicznych gości.
Certyfikat wręczył uroczyście Dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii w Sosnowcu – ks. Michał Borda. Na ręce pani dyrektor złożył podziękowania dla całego zespołu za wszystkie dokonania na rzecz środowiska lokalnego.
Jesienią 2018 r. zgłosiliśmy szkołę do międzynarodowego projektu edukacyjnego PILGRIM.

Projekt ten łączy w sobie tematykę proekologiczną połączoną z wartościami duchowymi. My skupiliśmy się na problematyce społecznej, a konkretnie za cel postawiliśmy sobie integrację środowiska lokalnego, promocję idei wspólnego spędzania czasu wolnego, podkreślania znaczenia wspólnoty lokalnej w życiu młodego człowieka, stworzenie przestrzeni do wymiany doświadczeń międzypokoleniowych.
Cele te najpełniej zostały zrealizowane podczas patriotycznego pikniku szkolno – sołeckiego przebiegającego pod hasłem „Dobre, bo polskie”.
Zebrani gości mogli obejrzeć występ zespołów klasowych prezentujących piosenki, tańce oraz utwory poetyckie o tematyce patriotyczno-regionalnej. Na scenie wystąpiły także: zespół śpiewaczy „Nasz Gródków” oraz „Kapela Gródków”, która w swoim programie artystycznym – oprócz wykonania piosenek, przeprowadziła także zabawy, naukę tańca regionalnego „zumba na ludową nutę” oraz konkurs wiedzy w formie zagadek dla najmłodszych.

Wszyscy zgromadzeni na festynie mieli okazję popróbować regionalnych smaków. Dostępne było stoisko z ciastami oraz przetworami. Poczęstunek obejmował także kawę i herbatę oraz potrawy regionalne „sołeckie smaki”, takie jak: żurek z kiełbasą, bigos, pieczonki, chleb ze smalcem. Dorośli i dzieci zostali zaproszeni do wspólnego szycia flagi – na białym tle naszywano czerwone serca. Przeprowadzony został także konkurs z nagrodami na najlepszy tradycyjny sernik oraz konkurs fotograficzny „Piękno naszej małej ojczyzny”
Spotkanie było okazją nie tylko do wspólnego spędzania czasu na świeżym powietrzu, ale przede wszystkim umożliwiło zaprezentowanie rozlicznych pasji, poznanie bogactw i smaków regionu, wspieranie idei podtrzymywania lokalnych zwyczajów i tradycji.